আমি যিবোৰ কাম কৰোঁ সেইবোৰ কিয় কৰোঁ

আমি নানা ধৰণৰ কাম কৰি থাকো৷ বিভিন্ন সময়ত, বিভিন্ন ঠাইত, নানা ধৰণৰ কাম আমি কৰোঁ৷ কেতিয়াবা আপুনি ভাবি চাইছেনে আমি এই কামবোৰ কিয় কৰোঁ?

আমি যিবোৰ কাম কৰোঁ তাৰ দুটা কাৰণ আছে-

(১) আমি যিকোনো ধৰণৰ ফূর্তি (pleasure) লাভ কৰিব খোজো
(২) আমি কষ্ট (pain) ৰ পৰা আতৰি থাকিব খোজো

আমি সকলোৱে জানো যে নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম বা এক্সাচাইজ কৰা খুব প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু আমি জানি শুনিও এয়া নকৰোঁ৷ কিয়? কাৰণ ব্যায়াম কৰোতে যি কষ্ট হয় আমি সেই কষ্ট কৰিব নিবিচাৰোঁ৷ ব্যায়াম কৰিলে ঘাম ওলায়, উশাহ চুটি হয়, গাৰ বিষ হয়, গতিকে আমি এইবোৰৰ পৰা আতৰি থাকিব খোজো৷ যদিও আমি জানো যে এক্সাচাইজ নকৰিলে আমাৰ হার্টৰ অসুখ, ডায়েবেটিজ আৰু তেনে আন নানা ৰোগ হ’ব পাৰে, তথাপি আমি কষ্ট কৰিবলৈ অনিচ্ছুক৷

আনহাতে আমি যদি ভয় কৰোঁ যে আমাৰ কিবা এটা বেমাৰ হও হও হৈছে বা ইতিমধ্যে ডায়েবিটিজ বা তেনে আন কিবা বেমাৰ হৈছে, তেতিয়া একেজন মানুহেই কিন্তু ব্যায়াম কৰিব পৰা হৈ পৰোঁ৷

আমি চিনেমা চাই, টিভি চাই ভাল পাওঁ কাৰণ এইবোৰে আমাক আনন্দ বা ফূর্তি প্ৰদান কৰে৷ সেইবাবে ভাল কথাৰ মিটিঙ, ৱর্কশ্বপ বা মটিভেচনৰ ক্লাছতকৈ গায়কৰ গান শুনিবলৈ বা চিনেমা চাবলৈ মানুহৰ ভিৰ বেছি হয়৷ কাৰণ এইবোৰে মানুহক অলপ সময়ৰ কাৰণে হলেও আনন্দ বা ফূর্তি প্ৰদান কৰে৷

Post Author: বিকাশ কলিতা

মটিভেচনেল স্পীকাৰ, লাইফ স্কিল প্ৰশিক্ষক, চার্টিফাইড কোচ আৰু উদ্যোগী (আন্ট্ৰিপ্ৰিনিওৰ) , যিয়ে পার্ছনেল ডেভেলপমেন্ট, উদ্যমীতা, কর্মকুশলতা আৰু জীৱনৰ বিভিন্ন বিষয়ে শিকায়৷ তেওঁ মানুহক নিজৰ জীৱন উন্নীত কৰিবলৈ আৰু নিজৰ লক্ষ্যবোৰ লাভ কৰিবলৈ সহায় কৰে৷ বিকাশ International Coach Federation (ICF), USA ৰ দ্বাৰা চার্টিফাইড এজন চার্টিফাইড কোচ, Associate Certified Coach (ACC). বিকাশ সমগ্ৰ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল তথা পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ আৰু প্ৰথম ই-বুক ষ্টোৰ আসামকার্ট (www.assamkart.com) ৰ এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ আসামকার্টে পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ পঢ়ুৱৈয়ে অসমীয়া ই-বুক (কিতাপ) মবাইল ফোন আৰু কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰাকৈ যোগান ধৰে৷ বিকাশ Life Skills Training Institute (www.lstionline.com) বা LSTI ৰো এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ এই অনুষ্ঠানে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মানুহক মটিভেচনেল আৰু লাইফ স্কিল ট্ৰেইনিং আগবঢ়ায় যাৰ দ্বাৰা যুবক-যুৱতী সকলৰ সমর্থবান কৰাৰ লগতে সকলো মানুহৰে জীৱনৰ উন্নতি সাধনত সহায় হয়৷ বিকাশে অসমৰ বিভিন্ন টিভি চেনেল, যেনে প্ৰতিদিন টাইম আদিত বিভিন্ন সময়ত মটিভেচনেল স্পীকাৰ আৰু লাইফ স্কিল এক্সপার্ট হিচাপে মানুহৰ জীৱন সম্পর্কীয় নানা কথা-বতৰাত ভাগ লৈছে৷ তেওঁ “আমাৰ অসম” কাকতত আৰু মহিলা আলোচনী “নন্দিনী” ত দুটা নিয়মীয়া শিতানো লিখে৷ বিকাশে “বিকাশ কলিতা”(www.bikashkalita.com) নামৰ আন এটা পার্চনেল ডেভেলপমেন্ট ব্লগ লিখে৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *