বেছিকৈ চিন্তা কৰা ভালনে?

চিন্তা কৰিব পৰা শক্তিটো মানুহৰ বাবে এটা আশীর্বাদ৷ জীৱনৰ বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন কাম কৰোতে আমি চিন্তা কৰাৰ দৰকাৰ হয়৷ কিন্তু কেতিয়াবা এই চিন্তা কৰা কামটোও সমস্যাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে৷ আপুনি যদি বেছিকৈ চিন্তা কৰিবলৈ লয় তেনেহ’লে ই আপোনাৰ বাবে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব৷ বেছিকৈ চিন্তা কৰিলে আপুনি বহু বস্তু হেৰুৱাবও পাৰে৷

আমাৰ বহুতৰে লগাতকৈ বেছিকৈ চিন্তা কৰাৰ অভ্যাস আছে৷ আমি অদৰকাৰী বহু কথাও চিন্তা কৰি থাকো৷ কেতিয়াবা আমি এটা কথাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিয়েই থাকো৷ আমি চিন্তা কৰোঁ, কথাটোৰ বিষয়ে মনতে এনালাইছিচ কৰি থাকো আৰু ফলত আমি দৰকাৰতকৈ বেছিকৈ চিন্তা কৰোঁ আৰু এনালাইছিচ কৰোঁ৷

এটা উদাহৰণ –

আমি কোনোবা এজন মানুহক লগ পালে আমি চিন্তা কৰোঁ- আমি কেনেকৈ তেওঁৰ লগত কথা পতা উচিত, কেনেকৈ আমি তেওঁৰ কথাৰ উত্তৰ দিয়া উচিত, তেওঁৰ বডী লেংগুৱেজে কি কৈছে, যদি তেওঁ হাঁহি আছে কিয় হাঁহি আছে ইত্যাদি৷ তেনে কৰাৰ ফলত আমি বহু বস্তু মন কৰিবলৈ সময়ে নাপাও কাৰণ আমাৰ মনটো এই এনালাইছিচবোৰ কৰাত ব্যস্ত আছিল৷ কেনে কথাবোৰ মন কৰিবলৈ আমি সময় নাপাওঁ-

১) সেই মানুহজনে কি কৈ আছে আমি সেয়া মন নকৰোঁ

২) তেওঁৰ লগত কথা-বতৰা হৈ থকা অৱস্থাত আমি কি কৰা উচিত এই কথা বেছিকৈ চিন্তা কৰোতে আমি বহু দৰকাৰী ইনফৰমেচন বা তথ্যৰ ওপৰত মনোযোগেই নিদিও৷

৩) আমি বর্তমান মূহুর্তটোত মনোযোগ দিব নোৱাৰা বাবে আমি কথা-বতৰা পতাৰ যি আনন্দ সেয়াও লাভ কিৰব নোৱাৰো৷

৪) আমাৰ মনত ষ্ট্ৰেছৰ সৃষ্টি হয়

আমি যদি অনবৰতে কেবল চিন্তা কৰি থাকো, তেতিয়া সেই মূহুর্তটোত হৈ থকা কথা-বতৰাত মনোযোগ কেন্দ্ৰীভূত কৰিব নোৱাৰো৷ গতিকে তেনে কথা-বতৰাৰ ফলাফলো আমি বিচৰা ধৰণে নহয়গৈ৷ সেই ফলাফলে আমাক আন এটা পাকচক্ৰত পেলাই দিয়ে- সেয়া হ’ল “নিজকে দোষ দিয়া৷” আৰু নিজকে দোষ দিয়া এই প্ৰবণতা আহে বেছিকৈ কৰা এনালাইছিচৰ পৰা৷ বেছিকৈ কৰা এনালাইছিচ বেছিকৈ কৰা চিন্তাৰে আন এটা ৰূপ৷

Post Author: বিকাশ কলিতা

বিকাশ এজন মটিভেচনেল স্পীকাৰ, উদ্যোগী (আন্ট্ৰপ্ৰিনৰ), কোচ, কার্যকুশলতা বিশেষজ্ঞ আৰু লিখক, যিয়ে পার্ছনেল ডেভেলপমেন্ট, উদ্যমীতা, কর্মকুশলতা আৰু জীৱনৰ বিভিন্ন বিষয়ে শিকায়৷ তেওঁ মানুহক নিজৰ জীৱন উন্নীত কৰিবলৈ আৰু নিজৰ লক্ষ্যবোৰ লাভ কৰিবলৈ সহায় কৰে৷ বিকাশ সমগ্ৰ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল তথা পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ আৰু প্ৰথম ই-বুক ষ্টোৰ আসামকার্ট (www.assamkart.com) ৰ এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ আসামকার্টে পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ পঢ়ুৱৈয়ে অসমীয়া ই-বুক (কিতাপ) মবাইল ফোন আৰু কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰাকৈ যোগান ধৰে৷ বিকাশ Life Skills Training Institute (www.lstionline.com) বা LSTI ৰো এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ এই অনুষ্ঠানে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মানুহক মটিভেচনেল আৰু লাইফ স্কিল ট্ৰেইনিং আগবঢ়ায় যাৰ দ্বাৰা যুবক-যুৱতী সকলৰ সমর্থবান কৰাৰ লগতে সকলো মানুহৰে জীৱনৰ উন্নতি সাধনত সহায় হয়৷ বিকাশে অসমৰ বিভিন্ন টিভি চেনেল, যেনে প্ৰতিদিন টাইম আদিত বিভিন্ন সময়ত মটিভেচনেল স্পীকাৰ আৰু লাইফ স্কিল এক্সপার্ট হিচাপে মানুহৰ জীৱন সম্পর্কীয় নানা কথা-বতৰাত ভাগ লৈছে৷ তেওঁ “আমাৰ অসম” কাকতত আৰু মহিলা আলোচনী “নন্দিনী” ত দুটা নিয়মীয়া শিতানো লিখে৷ বিকাশে “বিকাশ কলিতা”(www.bikashkalita.com) নামৰ আন এটা পার্চনেল ডেভেলপমেন্ট ব্লগ লিখে৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *