মনৰ চিনেমা

আপোনাৰ মনৰ ভিতৰত এখন চিনেমা অনবৰতে চলি থাকে৷ যেতিয়াই আপুনি কিবা এটা কথা চিন্তা কৰি থাকে, তেতিয়াই এখন চিনেমা মনৰ ভিতৰত চলি থাকে৷ আপোনাৰ মনটোৱে এখন চিনেমা প্ৰদর্শন কৰে আৰু আপুনি সেইখন চায়৷ আপুনি যেতিয়া অতীতৰ কিবা কথা ভাবে, ই আগতে ঘটি যোৱা কথাবোৰ দেখুৱায়৷ আপুনি যদি ভবিষ্যতৰ কথা চিন্তা কৰে, ই ভবিষ্যতে হ’ব পৰা ঘটনাবোৰৰ বিষয়ে আপোনাক দেখুৱায়৷ আপুনি যেতিয়া সিদ্ধান্ত এটা লয়, আপোনাৰ মনটোৱে এক বা ততোধিক চিনেমা প্ৰদর্শন কৰে আৰু আপোনাৰ সিদ্ধান্তটো তাৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নির্ভৰ কৰে৷

movie

আপোনাৰ মনটোৱে যদি এখন নিগেটিভ চিনেমা প্ৰদর্শন কৰে, ই আপোনাক আৰু আপোনাৰ জীৱনৰ বিভিন্ন দিশক নিগেটিভভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব কাৰণ আপোনাৰ সিদ্ধান্তবোৰ সেই চিনেমাখনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হ’ব৷

আপোনাৰ মনটোৱে যদি এখন পজিটিভ চিনেমা প্ৰদর্শন কৰে তেতিয়া ই আপোনাক এক পজিটিভ মুড লাভ কৰাত সহায় কৰে লগেত পজিটিভ চিন্তাবোৰ আপোনাৰ মনলৈ আহে৷ আপুনি নিজৰ বিষয়ে, ভবিষ্যতৰ বিষয়ে, পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে, আপুনি কৰিবলগীয়া কামবোৰৰ বিষয়ে, আপুনি ইতিমধ্যে কৰা কামবোৰৰ বিষয়ে ভাল আৰু পজিটিভ অনুভৱ কৰে৷

সমস্যাবোৰ

মনৰ চিনেমাখনে নিশ্চিত কৰে প্ৰয়োজন হ’লে আপুনি নিজকে সলনি কৰিব পাৰিব নে নাই৷ আপোনাৰ অভ্যাস কিছুমান সলনি কৰিবলগীয়া হ’লে ই সেই সালসলনি হোৱাত বাধা দিয়ে৷ ই হতাশা, বেয়া চিন্তা, ষ্ট্ৰেছ, উদ্বেগ, দুঃচিন্তা, দীর্ঘসুত্ৰিতা, ক্ষোভ আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে৷ আপোনাৰ মনৰ চিনেমাখন আপোনাৰ নানা সমস্যাৰ কাৰণ৷

আপুনি কি চিনেমা চাব তাক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে

আপোনাৰ মনৰ ভিতৰত প্ৰদর্শিত চিনেমাখন আপনি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে৷ আপুনি সদায় পজিটিভ চিনেমা এখন প্ৰদর্শন কৰিবলৈ বাচি ল’ব পাৰে যাতে আপুনি যি লাভ কৰিবলৈ ইচ্ছা কৰে সেয়া লাভ কৰিবলৈ কাম কৰিবলৈ অণুপ্ৰাণিত অনুভৱ কৰে৷ যদি আপোনাৰ মনটোৱে এখন নিগেটিভ চিনেমা প্ৰদর্শন কৰে, তেন্তে ইয়াক সততে সলনি কৰিব পাৰে চিনেমাখন, চৰিত্ৰবোৰ, কাহিনী, স্থান, ঘটনা আৰু প্লটটো সলনি কৰি৷ আপোনাৰ সচেতন আৰু অৱচেতন দু্য়োটা মনৰে বাবে এয়া সম্ভৱ৷

আপোনাক নিগেটিভভাৱে প্ৰভাৱ পেলোৱা আৰু আপোনাক হতাশ কৰি তোলা, আত্মবিশ্বাস কমোৱা আৰু কামৰ মান নিম্নগামী কৰা এখন নিগেটিভ চিনেমা মনৰ ভিতৰত প্ৰদর্শিত হৈ থকাতকৈ আপুনি নিজে পজিটিভ মনৰ চিনেমা এখন সৃষ্টি কৰিবলৈ চেষ্টা নকৰে কিয়ে যিয়ে আপোনাক সঠিক আৰু পজিটিভ চিন্তা কৰিবলৈ বাধ্য কৰাব?

 

Post Author: বিকাশ কলিতা

মটিভেচনেল স্পীকাৰ, লাইফ স্কিল প্ৰশিক্ষক, চার্টিফাইড কোচ আৰু উদ্যোগী (আন্ট্ৰিপ্ৰিনিওৰ) , যিয়ে পার্ছনেল ডেভেলপমেন্ট, উদ্যমীতা, কর্মকুশলতা আৰু জীৱনৰ বিভিন্ন বিষয়ে শিকায়৷ তেওঁ মানুহক নিজৰ জীৱন উন্নীত কৰিবলৈ আৰু নিজৰ লক্ষ্যবোৰ লাভ কৰিবলৈ সহায় কৰে৷ বিকাশ International Coach Federation (ICF), USA ৰ দ্বাৰা চার্টিফাইড এজন চার্টিফাইড কোচ, Associate Certified Coach (ACC). বিকাশ সমগ্ৰ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল তথা পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ আৰু প্ৰথম ই-বুক ষ্টোৰ আসামকার্ট (www.assamkart.com) ৰ এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ আসামকার্টে পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ পঢ়ুৱৈয়ে অসমীয়া ই-বুক (কিতাপ) মবাইল ফোন আৰু কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰাকৈ যোগান ধৰে৷ বিকাশ Life Skills Training Institute (www.lstionline.com) বা LSTI ৰো এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ এই অনুষ্ঠানে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মানুহক মটিভেচনেল আৰু লাইফ স্কিল ট্ৰেইনিং আগবঢ়ায় যাৰ দ্বাৰা যুবক-যুৱতী সকলৰ সমর্থবান কৰাৰ লগতে সকলো মানুহৰে জীৱনৰ উন্নতি সাধনত সহায় হয়৷ বিকাশে অসমৰ বিভিন্ন টিভি চেনেল, যেনে প্ৰতিদিন টাইম আদিত বিভিন্ন সময়ত মটিভেচনেল স্পীকাৰ আৰু লাইফ স্কিল এক্সপার্ট হিচাপে মানুহৰ জীৱন সম্পর্কীয় নানা কথা-বতৰাত ভাগ লৈছে৷ তেওঁ “আমাৰ অসম” কাকতত আৰু মহিলা আলোচনী “নন্দিনী” ত দুটা নিয়মীয়া শিতানো লিখে৷ বিকাশে “বিকাশ কলিতা”(www.bikashkalita.com) নামৰ আন এটা পার্চনেল ডেভেলপমেন্ট ব্লগ লিখে৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *