৮০/২০ নীতিৰ জৰিয়তে বেছি কাম কৰক

Pareto

আপুনি কৰিবলগীয়া কামৰ সংখ্যা হয়তো বহু বেছি৷ ইমানে বেছি যে আপুনি সেয়া লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে বহুকেইটা পৃষ্ঠাৰ প্ৰয়োজন হ’ব৷ ইমানবোৰ কাম কৰিবলৈ থকা বাবে আমাৰ নানা সমস্যা হ’ব পাৰে-

  • কামবোৰ কৰা নোহোৱাকৈ থাকি যায়
  • প্ৰয়োজনীয় কামবোৰ সময়ত সম্পন্ন নহয়
  • আপুনি যিমান যি উন্নতি কৰিম বুলি ভাবিছিল সেয়া হৈ নুঠে
  • কৰিম কৰিম বুলি ভাবিলেও কামবোৰ থাকি যোৱা বাবে আপুনি অফিচত নানা সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়
  • কামবোৰ সময়ত নকৰা বাবে আপোনাৰ আন মানুহৰ লগত ব্যক্তিগত সম্পর্কো বেয়া হোৱাৰ উপক্ৰম হয়

আপুনি যিমানবোৰ কাম কৰে তাৰ ভিতৰত আটাইবোৰ কাম সমানে গুৰুত্বপূর্ণ নহয়৷ কিছুমান কাম আপোনাৰ বাবে, আপোনাৰ জীৱনৰ বাবে, আপোনাৰ কেৰিয়াৰৰ বাবে বেছি গুৰুত্বপূর্ণ৷  আনহাতে কিছুমান কাম আপুনি নকৰিলেও একো নহয়৷ কিন্তু আপুনি গম নাপায় কোনবোৰ কাম আগতে কৰিব লাগে আৰু কোনবোৰ কাম পিছত কৰিলেও হয় বা নকৰিলেও হয়৷ ফলত আপুনি অদৰকাৰী কামবোৰ কৰি নিজৰ সময় নষ্ট কৰে কিন্তু লাভ একো নহয়৷ আপুনি কাম কৰিয়েই থাকে, ইমান কাম যে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ বাবে বা নিজৰ বাবে কোনো সময়েই নাই, কিন্তু তথাপিও আপোনাৰ কাম কৰি শেষ নহয়৷

এই দুইবিধ সমস্যাৰে সমাধান আছে৷ ৮০/২০ নীতিয়ে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে৷

কি এই নীতি?

৮০/২০ নীতি

এই নীতিমতে আপুনি কৰা কামৰ ২০ শতাংশই মুঠ ফলাফলৰ ৮০ শতাংশ দিয়ে আৰু বাকী ৮০ শতাংশ কামে ফলাফলৰ ২০ শতাংশ অৰিহণা আগবঢ়ায়৷

এয়া হ’ল কাম আৰু ফলাফলৰ ক্ষেত্ৰত এই নীতিৰ ব্যৱহাৰ৷ তেনেদৰে ইয়াক আন ক্ষেত্ৰেতা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি৷

আপুনি যদি ব্যৱসায় কৰে, তেন্তে,

আপোনাৰ ২০ শতাংশ ক্লায়েন্টে ৮০ শতাংশ টকা-পইচা দিয়ে আৰু বাকী ৮০ শতাংশই মাত্ৰ ২০ শতাংশ টকা-পইচা দিয়ে৷

তেনেদৰে আন আন ক্ষেত্ৰত

আপোনাৰ পাকঘৰৰ ২০ শতাংশ কামত ৮০ শতাংশ সময় যায় আৰু বাকী ৮০ শতাংশ কামত মাত্ৰ ২০ শতাংশ সময় লাগে৷

এই কথাটো কি কামত লাগিব?

আপুনি এই কথাটো বিভিন্ন কামত লগাব পাৰে৷ যি কামৰ পৰা আপোনাৰ ৮০ শতাংশ ফলাফল আহে (ব্যৱসায়ত টকা-পইচা, পঢ়াত ৰিজাল্ট, কামত ফলাফল) আহে সেই ২০ শতাংশ কামত বেছি মনোযোগ দিয়ক৷ বাকী ২০ শতাংশ ফলাফল যি ৮০ শতাংশই দিয়ে সেই ৮০ শতাংশত গুৰুত্ব কমকৈ দিয়ক৷ পাৰিলে সেয়া আন কাৰোবাক কৰিবলৈ দিয়ক৷ ই আপোনাৰ মূল্যবান সময় বচোৱাৰ লগতে আপোনাৰ ফলাফলবোৰো ভাল কৰিবলৈ সুবিধা দিব৷ আপুনি ৮০ শতাংশ ফলাফল অহা ২০ শতাংশ কামত বেছি মনোযোগ দিলে আপোনাৰ ফলাফল জানো বেছি ভাল নহ’ব?

ONLINE COURSES

এতিয়া অসমীয়াত অনলাইন কর্ছ
ঘৰৰ পৰাই আপুনি নিজকে আৰু ভাল আৰু উন্নীত কৰি তুলিব পাৰিব

আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰক- The Confidence Course
প্ৰেজেন্টিং ইয়ৰচেলফ- ইন্টাৰভিউৰ বাবে কেনেদৰে সাজু হ'ব- Presenting Yourself

তলৰ ইমেজটোত ক্লিক কৰক


Online Course

অনলাইন কর্ছ

Post Author: বিকাশ কলিতা

মটিভেচনেল স্পীকাৰ, লাইফ স্কিল প্ৰশিক্ষক, চার্টিফাইড কোচ আৰু উদ্যোগী (আন্ট্ৰিপ্ৰিনিওৰ) , যিয়ে পার্ছনেল ডেভেলপমেন্ট, উদ্যমীতা, কর্মকুশলতা আৰু জীৱনৰ বিভিন্ন বিষয়ে শিকায়৷ তেওঁ মানুহক নিজৰ জীৱন উন্নীত কৰিবলৈ আৰু নিজৰ লক্ষ্যবোৰ লাভ কৰিবলৈ সহায় কৰে৷ বিকাশ International Coach Federation (ICF), USA ৰ দ্বাৰা চার্টিফাইড এজন চার্টিফাইড কোচ, Associate Certified Coach (ACC). বিকাশ সমগ্ৰ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল তথা পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ আৰু প্ৰথম ই-বুক ষ্টোৰ আসামকার্ট (www.assamkart.com) ৰ এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ আসামকার্টে পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ পঢ়ুৱৈয়ে অসমীয়া ই-বুক (কিতাপ) মবাইল ফোন আৰু কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰাকৈ যোগান ধৰে৷ বিকাশ Life Skills Training Institute (www.lstionline.com) বা LSTI ৰো এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ এই অনুষ্ঠানে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মানুহক মটিভেচনেল আৰু লাইফ স্কিল ট্ৰেইনিং আগবঢ়ায় যাৰ দ্বাৰা যুবক-যুৱতী সকলৰ সমর্থবান কৰাৰ লগতে সকলো মানুহৰে জীৱনৰ উন্নতি সাধনত সহায় হয়৷ বিকাশে অসমৰ বিভিন্ন টিভি চেনেল, যেনে প্ৰতিদিন টাইম আদিত বিভিন্ন সময়ত মটিভেচনেল স্পীকাৰ আৰু লাইফ স্কিল এক্সপার্ট হিচাপে মানুহৰ জীৱন সম্পর্কীয় নানা কথা-বতৰাত ভাগ লৈছে৷ তেওঁ “আমাৰ অসম” কাকতত নিয়মীয়া শিতানো লিখে৷ বিকাশে “বিকাশ কলিতা”(www.bikashkalita.com) নামৰ আন এটা পার্চনেল ডেভেলপমেন্ট ব্লগ লিখে৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *