বিপদজনক কিবা এটা কৰাৰ লাভ

ওলাই গৈ কিবা এটা বিপদজনক কাম কৰিলে ই কেৱল আপোনাৰ সুপ্ত প্ৰতিভাকে জাগৃত নকৰে, ই আপোনাক নতুন কৌশল শিকাতো সহায় কৰে, যিবোৰে জীৱনত আৰু উন্নতি কৰাত আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে।

টিমৱৰ্ক

যদি আপুনি এটা টিম বা দলত কোনো বিপদজনক কাম কৰিবলৈ ওলাইছে, তেন্তে ই আপোনাক টিমৱৰ্ক বা দলবদ্ধভাৱে কাম কৰিবলৈ শিকায়, কাৰণ দলবদ্ধভাৱে কাম নকৰিলে আপনি বাচি থাকিবই নোৱাৰিব। ধৰি লওঁক আপুনি এটা সৰু দলৰ সৈতে জংগললৈ গৈছে ছুটি কটাবলৈ, তেনে ক্ষেত্ৰত আপুনি সকলোৰে সৈতে দলবদ্ধভাৱে কাম কৰিব লাগিব বিপদৰ পৰা হাত সাৰি থাকিবলৈ।

আপুনি যদি এখন নদী পাৰ হোৱাৰ চেষ্টা কৰিছে মাত্ৰ এডাল ৰচী লৈ, তেন্তে আপুনি দলৰ আন সদস্যৰ পৰা সহায় ল’ব লাগিব। একেদৰেই এইটো প্ৰযোজ্য আপোনাৰ ব্যবসায় আৰু চাকৰিস্থান বা প্ৰতিষ্ঠানত। আপুনি যদি বিভিন্ন বিভাগৰ পৰা সহায় সহোযোগ নাপায়, তেন্তে আপুনি বিচৰা কাম এটাত আপুনি সফল হ’ব কেনেকৈ?

সফলতা এক যাত্ৰাৰ নাম

জংগলত বাচি থাকিবলৈ আপুনি বিভিন্ন সমস্যাৰ আৰু বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব। উদ্যোগী বা আন্ট্ৰপ্ৰিনিয়ৰসকলৰ জীৱন আৰু এটা ব্যবসায় গঢ়ি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত এই কথা একেবাৰে খাটে। দুয়োক্ষেত্ৰতে আপুনি সমস্যাবোৰৰ মুখামুখি হৈ এইবোৰৰ উপায় উলিয়াব লাগে যাতে আপুনি সফল হ’ব পাৰে।

নম্ৰতা, ভদ্ৰতা

বিপদজনক কাম এটাই আপোনাক শিকাব নম্ৰতা আৰু ভদ্ৰতা। বিপদৰ সন্মুখীন হ’বলৈ আপোনাক আন মানুহৰ অভিজ্ঞতা আৰু সহায়ৰ প্ৰয়োজন হয়। এই কথাটো বুজি পালে আপুনি নম্ৰতা আৰু ভদ্ৰতাও শিকিব পাৰিব। এই কথাটো আপোনাৰ ব্যক্তিগত জীৱন, কৰ্ম জীৱন আৰু ব্যবসায়ৰ ক্ষেত্ৰতো খাটিব।

আপোনাৰ দৃষ্টিভংগী সলনি কৰক- আৰু কথা শিকক

বিপদজনক কাম বা অভিযানত ওলালে আপোনাৰ দৃষ্টিভংগীৰ এক বিৰাট পৰিৱৰ্তন হয়। আপোনাৰ দৈনিক জীৱন-যাপনৰ দৃষ্টিভংগীৰ লগত তেনে দৃষ্টিভংগীৰ এক গভীৰ পাৰ্থক্য আছে। যেতিয়াই আপোনাৰ দৃষ্টিভংগী সলনি কৰাৰ প্ৰয়োজন আহি পৰে, তেতিয়াই কিবা এটা বিপদজনক কাম কৰক বা অভিযানলৈ যাওঁক।

Post Author: বিকাশ কলিতা

বিকাশ এজন মটিভেচনেল স্পীকাৰ, উদ্যোগী (আন্ট্ৰপ্ৰিনৰ), কোচ, কার্যকুশলতা বিশেষজ্ঞ আৰু লিখক, যিয়ে পার্ছনেল ডেভেলপমেন্ট, উদ্যমীতা, কর্মকুশলতা আৰু জীৱনৰ বিভিন্ন বিষয়ে শিকায়৷ তেওঁ মানুহক নিজৰ জীৱন উন্নীত কৰিবলৈ আৰু নিজৰ লক্ষ্যবোৰ লাভ কৰিবলৈ সহায় কৰে৷ বিকাশ সমগ্ৰ উত্তৰ-পূর্বাঞ্চল তথা পূব ভাৰতৰ একমাত্ৰ আৰু প্ৰথম ই-বুক ষ্টোৰ আসামকার্ট (www.assamkart.com) ৰ এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ আসামকার্টে পৃথিৱীৰ যিকোনো ঠাইৰ পঢ়ুৱৈয়ে অসমীয়া ই-বুক (কিতাপ) মবাইল ফোন আৰু কম্পিউটাৰত পঢ়িব পৰাকৈ যোগান ধৰে৷ বিকাশ Life Skills Training Institute (www.lstionline.com) বা LSTI ৰো এজন প্ৰতিষ্ঠাপক৷ এই অনুষ্ঠানে বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মানুহক মটিভেচনেল আৰু লাইফ স্কিল ট্ৰেইনিং আগবঢ়ায় যাৰ দ্বাৰা যুবক-যুৱতী সকলৰ সমর্থবান কৰাৰ লগতে সকলো মানুহৰে জীৱনৰ উন্নতি সাধনত সহায় হয়৷ বিকাশে অসমৰ বিভিন্ন টিভি চেনেল, যেনে প্ৰতিদিন টাইম আদিত বিভিন্ন সময়ত মটিভেচনেল স্পীকাৰ আৰু লাইফ স্কিল এক্সপার্ট হিচাপে মানুহৰ জীৱন সম্পর্কীয় নানা কথা-বতৰাত ভাগ লৈছে৷ তেওঁ “আমাৰ অসম” কাকতত আৰু মহিলা আলোচনী “নন্দিনী” ত দুটা নিয়মীয়া শিতানো লিখে৷ বিকাশে “বিকাশ কলিতা”(www.bikashkalita.com) নামৰ আন এটা পার্চনেল ডেভেলপমেন্ট ব্লগ লিখে৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *